EXISTENCIÁLNÍ ANALÝZA A LOGOTERAPIE (EA/LT)

EA/LT je psychoterapeutický směr, který pomáhá člověku žít svůj život smysluplně, v souladu s vlastním nitrem a autenticky ve vztahu k sobě, k druhým i ke světu. Zakladatelem logoterapie je Viktor Frankl, existenciální analýzu zformuloval jeho žák Alfried Längle.

Z čeho vycházíme
Vycházíme z přesvědčení, že každý z nás touží žít v souladu se sebou samým, svobodně, zodpovědně a s pocitem smyslu. Každý životní okamžik je výzvou, na kterou odpovídáme svým postojem a rozhodnutím. Odpověď může přinášet radost, smysl, naplnění. Ale také může být negativně ovlivněná vnitřní nejistotou, tlakem okolí, bolestnou zkušeností nebo ztrátou směru. Existenciální analýza pomáhá zorientovat se v sobě i ve světě – abychom mohli lépe chápat, co je pro nás důležité, co nám dává sílu, co nás v životě oslovuje, a jak se k tomu můžeme svobodně a odpovědně postavit.
Základem přístupu EA/LT je rozlišení čtyř základních existenciálních potřeb, bez jejichž naplnění nemůže člověk dobře „být“: 
1. Mohu být? – cítím se bezpečně, mám prostor, kde mohu žít? 
2. Je dobré, že jsem? – zažívám blízkost, přijetí, hodnotu ve vztazích? 
3. Smím být takový, jaký jsem? – mohu být autentický, být sám sebou? 
4. Co pro mě má smysl? – k čemu je můj život dobrý, co dává mému bytí smysl?
Když jsou tyto potřeby dlouhodobě nenaplněné, může docházet k úzkostem, vnitřní prázdnotě, depresi, nejistotě nebo ztrátě motivace. Terapeutická práce pomáhá tyto roviny znovu probudit, pojmenovat a obnovit vnitřní svobodu a zralost, s jakou se člověk vztahuje k sobě i ke svému životnímu příběhu.
Jak to funguje
EA/LT je fenomenologický směr, zaměřuje se na to, jak vnímáme sebe, druhé, svět a události našeho života ze svého vlastního, niterného pohledu. V terapii se neptáme jen co se stalo? ale také: Jaký to má pro mě význam? Co se ve mně ozývá? Co bych opravdu chtěl/a? Jaký postoj k tomu mohu zaujmout, abych se sebou mohl/a žít v souladu?
Terapeut provází klienta v hledání vlastních odpovědí. Nejde o hotové návody, ale o proces, v němž má klient prostor naslouchat sobě samému – tomu, co v něm „chce žít“. Terapie se tak stává prostorem pro objevování toho, co je pro člověka pravdivé, přijatelné a smysluplné. Existenciální analýza je vhodná jak pro práci s psychickými potížemi (úzkost, strach, deprese, nejistota, vnitřní prázdnota, krize smyslu), tak i pro osobnostní růst nebo podporu ve složitých životních situacích.
Co můžu očekávat
Terapie probíhá formou rozhovoru v bezpečném a respektujícím prostředí. Budeme se věnovat tomu, s čím přijdete a postupovat vaším tempem. Pokud budete mít zájem, můžeme využít i podpůrné techniky, jako třeba imaginaci, práci s obrázky, fotografiemi, kresbu. Budu vás podporovat v tom, abyste porozuměli sobě a svému životnímu příběhu, nacházeli vlastní vnitřní zdroje a postoje. Pokud je ve vašem příběhu něco, co potřebuje uzdravit, dáme tomu prostor a čas.
S kým se setkám
V apsidě se existenciální analýze a logoterapii věnuje Mgr. Hana Čížková
V tuto chvíli bohužel nemůžu přijímat nové klienty. Pokud byste přesto chtěli počkat, až se volné místo uvolní, napište mi prosím email. Kontakt: h.cizkova@seznam.cz
Kolik to stojí
Individuální terapie trvá zpravidla 60 minut.
Cena individuální terapie: 
standardní cena: 1000 Kč 
přispěji klientovi v tíživé finanční situaci: 1200 Kč 
jsem klient v tíživé finanční situaci: 800 Kč
​Zrušit domluvený termín je možné bezplatně 24 hodin předem. 
Níže uvedené pojišťovny na terapii částečně přispívají v rámci benefitů. O konkrétních podmínkách se informujte u své pojišťovny:
111 - Všeobecná zdravotní pojišťovna
205 - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
207 – Oborová zdravotní pojišťovna bank, pojišťoven a stavebnictví
209 - Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
211 - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
© 2025 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!