
PESSO-BOYDEN PSYCHOMOTORICKÁ PSYCHOTERAPIE (PBSP)
PBSP je psychoterapeutický systém, který s využitím tělové a emoční paměti snižuje negativní vliv dřívějších vztahových zkušeností na klientovu současnost. Jeho autory jsou Albert Pesso a Diane Boyden-Pesso.
Z čeho vycházíme
Naše zkušenosti a vzpomínky vytvářejí vzorec, podle kterého rozumíme světu. Podle kterého se chováme, rozhodujeme, prožíváme, představujeme si budoucnost. Situace, které řešíme dnes, proto nevědomky vnímáme skrz vrstvu událostí, které jsme zažili dříve. Když je na nás například hrubý šéf v práci, neprožíváme jen jeho, ale zároveň všechny autority, které na nás byly hrubé od útlého dětství. Pokud ze svého současného prožívání sejmeme emoční zátěž z minulosti, můžeme lépe vynaložit své síly na řešení aktuálních témat a situací. Vidíme pouze přítomného šéfa, který se již nemusí zdát tak ohrožující.
Člověk přichází na svět s geneticky vrozeným očekáváním, jaké vztahy a interakce by měl zažívat, aby mohl zdravě růst a prožívat svůj život jako smysluplný a naplněný. Vlivem různých okolností jsme ale většinou nemohli dostat to, co jsme potřebovali: ve správné míře, ve správný čas, od správných lidí. Možná si to ani nepamatujeme, ale zůstává to uloženo v našem těle a v emočním prožívání.
Naučili jsme se s tím žít – vytvořili jsme si strategie, jak zaplnit místa, kde pro nás měl být někdo druhý. Zůstávají nám z nich hluboce zakořeněná přesvědčení o sobě a o světě („Nikomu se nedá věřit“, „Všechno musím zvládnout sám“, „Nejsem dost dobrý“ ...), která nám někdy v minulosti pomáhala, ale dnes nás spíše zatěžují. Jako bychom chodili podle mapy, která byla zakreslena v době dětství, zatímco krajina našeho života se změnila. Naše staré mapy se mohou významně podílet na nynějších potížích, opakujících se vztahových problémech, úzkostech i somatických symptomech.
Jak to funguje
V PBPS terapeut s klientem společně hledají, jaké pozitivní interakce v klientově minulosti chyběly a jak je nyní na symbolické rovině doplnit. Co se nestalo, ale mělo se stát. Se zapojením rozumu, smyslů, tělesných pocitů, emocí, a představivosti ladíme, jaká emoční zkušenost může mít pro klienta léčivý potenciál. Svou historii neodmítáme ani nemůžeme změnit. Můžeme ale do paměti přidat nové zkušenosti, které mohou působit jako protijed tam, kde ke staré vzorce zraňují. V klientově mozku tím vznikají nová spojení, která otevírají cestu funkčnějším a svobodnějším životním strategiím.
Co mohu očekávat
PBSP patří mezi terapeutické směry orientované na tělo. Přesto v individuální terapii nepracujeme s velkými pohyby ani s dotykem. Terapeut sedí s klientem, naslouchá, všímá si klientových pocitů a přesvědčení a partnersky vyjednává další kroky. Děláme jemné, přesně zacílené a předem domluvené intervence a jejich efekt ihned reflektujeme. Terapeut není tím, kdo uzdravuje. Věříme, že všechny léčivé síly jsou na straně klienta - terapeut léčivý proces facilituje. Klient o sobě nemusí obsáhle vyprávět: nezaměřujeme se na opětovné prožívání negativních zkušeností, ale na hledání nové perspektivy. Pro PBSP je typická snaha o přesnost: najít takovou intervenci, která klientovi nejlépe sedne a přinese změnu.
S kým se setkám
V apsidě se PBSP věnuje MgA. Zuzana Horáková, do roku 2027 v 5letém terapeutickém výcviku.
Kontakt: 1zuz.horakova@gmail.com
Více o metodě: www.pbsp.cz
Vedle individuální terapie je také možné přihlásit se do PBSP sebezkušenostní skupiny.